wtorek, 19 maja 2020

Rodzaje rzeczowników w liczbie pojedynczej

Dzień dobry!


Uczniowie, dzisiaj dowiecie się nowej rzeczy, mianowicie w jaki sposób określa się rodzaj rzeczowników i co to jest wywiad. 
Będziecie również "badać" liczby oraz przypomnicie sobie kilka wiadomości z muzyki. Powodzenia!

 J. polski
1 . Przeczytaj głośno tekst na stronie 42 i 43 o tym, jak zostać modelką?  Wykonaj ćwiczenia do tego tekstu znajdujące się na stronie 12 i 13. (ćwiczenia z do j. polskiego)

  • Przy okazji wyjaśnimy sobie, co to jest wywiad, (np. ze sportowcem, z lekarzem, z kolegą). Jest to  rozmowa, w której jedna osoba zadaje pytania, a inna odpowiada na nie. Wywiad może być prowadzony nie tylko z jedną osobą, ale kilkoma naraz.
  • Ćwiczenie nr 4 dotyczy określania rodzaju rzeczowników, przeczytaj uważnie!


Rodzaj żeński - słowo pomocnicze TA, np. ta sukienka, ta lalka, ta pani 
Rodzaj męski -  słowo pomocnicze TEN, np. człowiek, ten pies, ten kwiatek
Rodzaj nijaki -  słowo pomocnicze TO, np. to krzesło, to dziecko, to oko

Podpowiedź: Może Ci się wydawać, że słowo TO pasuje do każdego rzeczownika, ale tak nie jest. Aby się przekonać musisz "przymierzyć"  wszystkie 3 słowa TEN, TA, TO do rzeczownika.
Jeśli do wyrazu nie pasuje ani słowo TEN ani TA, znaczy to, że rzeczownik jest rodzaju nijakiego (TO)
(sprawdźmy:  ten oko?- nie!     ta oko? - nie!     to oko? - tak!)

A teraz spróbuj już sam/sama określić rodzaj                                                                                       podanego rzeczownika:  kliknij


Napisz w zeszycie, co to jest wywiad? Informacja kryje się na tej stronie!
Matematyka
1. Pobawicie się teraz liczbami. W ćwiczeniach na stronie 69 znajdziecie tabelę i polecenia, będą Wam potrzebne kredki. Ponadto wykonajcie ćwiczenie online:
liczby - kliknij
Muzyka
Pięciolinia, klucz wiolinowy i wartości solmizacyjne - nutowe znajdziesz w prezentacji pani Justyny Olech - zapraszam do przypomnienia materiału:
prezentacja klik

Zadanie: Proszę, opiszcie dowolny instrument muzyczny (3 - 5 zdań) narysujcie go pod opisem i przyślijcie swoją pracę w formie zdjęcia na pocztę do dnia 21 maja - dziękuję! Możecie to zrobić w zeszycie w linie lub na kartce.

14 komentarzy: